نوع مطلب: خبر - نویسنده: سایت اخبار شیعیان

سامراء امنیت ندارد ؛ شرح واقعه و موج محكوميت‌ها

 

در جنايتي جديد، پس از آنكه گنبد و بخشهايي از حرم مطهر عسكريين (ع) كه 18 ماه پيش تخريب شد همچنان مخروبه مانده است، دو گلدسته اين حرم مطهر نيز تخريب گرديد.

حدود ساعت 9 صبح امروز (به وقت محلي) بر اثر وقوع چندين انفجار مهيب، دو مناره حرم عسكريين منفجر و تخريب شد. در انفجار نخست گلدسته طلايي سمت چپ و در انفجار دوم گلدسته سمت راست اين حرم - كه علاوه بر تقدس و شرافت مکان، آثاري نفيس و فرهنگي محسوب مي شدند - منفجر گرديد.

همچنين در اين اقدام تروريستي، سقف سرداب غيبت حضرت ولي عصر (عج) نيز به كلي فرو ريخت.

بنابر گزارشهاي موثق، تروريست‌ها ساعت 3 بامداد امروز وارد حرم مطهر شدند و پس از درگيري با مسؤولان آن و بستن دست و پاي آنها، اقدام به بمب گذاري در سرتاسر اين مكان مقدس نمودند و مدتي پس از خروج آنها، اين فاجعه دردآور حادث گرديد.

اين گزارش ها حاكي از ان هستند كه راديو و تلويزيون ملي عراق از پس از اين حادثه تاكنون با قطع برنامه هاي عادي خود،‌مشغول پخش سرودهاي ملي و مذهبي براي حفظ وحدت است.

لازم به ذكر است كه به دليل آنكه زيارت بارگاه اين دو امام همام (ع) كه از زمان بمب گذاري سابق،‌ ممنوع شده است، انفجار امروز تلفات جاني در بر نداشت ؛ اما از ساعت 15 امروز منع آمدو شد در مبادي ورودي و خروجي شهر ايجاد شده و نيز راه هاي منتهي به محل وقوع انفجار بسته است و خبرنگاران نمي توانند براي تهيه گزارش و عكس وارد منطقه شوند.

18 ماه پيش در روز 21 اسفند 1384 نيز تروريست‌ها با استفاده از 250 كيلوگرم ماده منفجره، گنبد شريف اين حرم مطهر را تخريب كرده بودند كه تا كنون مخروبه مانده است.

........

عكس العمل ها و محكوميتها :

آية الله سيستاني: محكوم كردن - دعوت به خويشتنداري - جلوگيري از ايجاد فتنه هاي مذهبي.

مجمع جهاني اهل بيت (ع) : محكوميت - دعوت به حفظ انسجام اسلامي - مشاهد مشرفه را دوباره خواهيم ساخت.

جامعه مدرسين حوزه علميه قم: توجه مسؤوليت به سوي اشغالگران - نقش بر آب شدن نقشه هتاكانه دشمن با وحدت بيشتر

صالح الحيدري (رييس هيأت اوقاف عراق) : بعثي ها و تكفيري هاي القاعده مسبب اين حادثه اند.

مولوي اسحاق مدني : اهل سنت نيز همچون شيعيان از تكرار اين جنايت به خشم آمده اند.

مفتي فلسطين: آمريكا عامل اين جنايت است.

سخنگوي نيروهاي آمريكا در سامراء :‌ ما گزارش هايي شنيده ايم و در اين باره تحقيق مي كنيم!

دفتر شهيد صدر در نجف اشرف : ابراز انزجار - دعوت از مردم عراق بويژه شيعيان به خويشتنداري - مسؤوليت بر عهده اشغالگران، ‌تكفيري ها و بعثي ها.

رايان كروكر (سفير آمريكا در عراق) : محكوميت - اين كار اقدامي نااميدانه از سوي القاعده است!+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۳ خرداد۱۳۸۶ساعت 17:16  توسط سید علیرضا حسینی عارف  |